Το κερκυραϊκό φάσκελο έχει καθαρά δυτική προέλευση. Μας ήλθε από την Ιταλία κατά την βενετοκρατία και η χρήση του υιοθετήθηκε και καθιερώθηκε από τους Κερκυραίους.
Η προέλευση του χάνεται βαθιά στους αιώνες. Οι πιο παλιές μαρτυρίες είναι αιγυπτιακές, ετρουσκικές και ρωμαϊκές. Συμβόλιζε το αιδοίο και χρησίμευε σαν φυλαχτό κατά της στειρότητας.
![24200_100x103](https://www.corfuhistory.eu/wp-content/uploads/2012/11/24200_100x103.jpg)
αιγυπτιακό μενταγιόν
Οι Ρωμαίοι εφτιαχναν σχετικά φυλακτά (που τα κρεμούσαν από το λαιμό ή από την μέση), κατά της στειρότητας. Τα παρακάτω ήταν από τα πιο διαδεδομένα:
Περιέγραφαν μάλιστα την κίνηση ως εξής: “Inserto pollice inter medium et indicem, ita ut pollex ipse insertus emineret, et apparet, reliquis digitis in pugnum contractis.”
Η κίνηση, ακόμα σήμερα, ονομάζεται “mano in fica” ( fig hand, feigenhand).
Με την επικράτηση του χριστιανισμού, η παπική εξουσία απαγόρευσε την απεικόνηση/αναπαράσταση των φαλλικών συμβόλων και έτσι τα μενταγιόν κράτησαν μόνο το ένα σκέλος.
Με την πάροδο των αιώνων έχασε την πρωταρχική έννοια και πήρε αντιβασκανικό/προσβλητικό/χλευαστικό χαρακτήρα.
Ακόμα και σήμερα, σε πολλές περιοχές στην Ιταλία, έχει προσβλητική έννοια, ακριβώς ίδια με την κερκυραϊκή.
Όρσε!
όρσε! (επιφώνημα) [ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ :από το β` ενικ. πρόσ. προστ. όρισε του ρ. ορίζω] συνήθως με υβριστική ή χλευαστική σημασία, να, ορίστε: Καββ. ” Ορσε και τούδωσ` ένα φάσκελο” “Ορσε να μην στα χρωστάω!”
* * *
Leave A Comment